نمایندگی تعمیرات سامسونگ

نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18

دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق: 77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب: 44153186 شعبه شمال: 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

در صورت خرابی مگنت چه کنیم؟

مگنت رولر از قطعات مهم پرینتر بوده که به دلیل خاصیت بالای الکتریکی به پخش منظم تونر روی درام کمک میکند همانطور که میدانید برای داشتن چاپگر خوب تمام قطعات داخلی و خارجی آن باید به درستی و هماهنگ عمل کنند جالب است بدانید هرچه پرینتر شما بزرگتر،مگنت رولر قویتر و بزرگتر. با تعویض کارتریج این قطعه نیز عوض شده، در ادامه به نحوه عملکرد مگنت رولر در چاپگر پرداخته، خرابی های رایج آن معرفی میگردد.

مگنت رولر چیست و چه کاربردی دارد؟

غلطک مگنت پرینتر که به عنوان مگنت رولر و غلطک دولوپر  شناخته میشود، مهمترین قطعه ی کارتریج بوده؛ نقش مهم در عملیات چاپ دارد نکته ی قابل ذکر اینکه مگنت رولر فقط در پرینتر های لیزری وجود دارد همانطور که در مقالات قبلی اشاره شد، در چاپگرها یک مخزن رنگ وجود داشته که کارتریج نامیده میشود و درون ن قطعات مختلفی وجود داشت هکه هرکدام وظایف مخصوص  به خود را دارند.

غلطک مگنت پرینتر درست روی مخزن کارتریج قرار گرفته، اغلب وارد به شکل لوله ی فلزی بوده که یک شافت درون آن قرار دارد البته لازم به ذکر است شافت فلزی ممکناست در تمام مدل های چاپگر وجود نداشته باشد قبل گفتیم که مگنت خصیت آهنربایی داشته پس در صورت شکافت طولی این قطعه دو قطب مثبت و منفی آن مشخص میشود.

باید بدانید کارتریج پرینتر شامل یک مخزن اصلی و یک مخزن ضایعات تونر بوده که همانطورکه اشاره شد غلطک مگنت روی مخزن اصلی قرارگرفته، تونر را از آن خارج، به سمت درام هدایت میکند مانند قطعات دیگر چاپگر مگنت رولر هم انواع مختلفی داشته، در ادامه به آنها پرداخته میشود.

این مطلب را از دست ندهید   نحوه راه اندازی Wi-Fi Direct در پرینترهای لیزری

  • انواع مگنت رولر

غلطک دولوپر تقریبا در تمام پرینترهای لیزری وجود داشته، فقط نوع و جنس آنها با یکدیگر متفاوت است در عمل عملکرد تمام این قطعات یکی است به عنوان مثال مگنت رولر پرینترهای سامسونگ به صورت یک لوله ی توخالی بوده؛مغزی یا شافت آهنربایی ندارد و از این جهت با چاپگرهای اچ پی و کانن متفاوت است.

ساختار غلطک دولوپر برخی از مدلهای پرینتر سامسونگ دقیقا مشابه چاپگرهای شرکت برادر و در آن ها شافت آهنربایی توسط پلاستیک فشرده پوشانده شده است  اما در پرینترهای اچ پی وکانن شافت آهنربایی داخل یک لوله ی فلزی قرار گرفته به واسطه ی یک چرخ دنده میچرخد .

  • خرابی مگنت رولر و زمان تعویض مناسب این قطعه

دوطرف غلطک دولوپر بوش های پلاستیکی قرار گرفته که عملیات چرخش را آسان میکند همچنین به عنوان یک سطح عایق برای این قطعه عمل کرده، برخی اوقات خرابی بوش ها باعث ضعف در عملکرد مگنت رولر میشود از دیگر خرابی های رایج این قطعه میتوان به کثیف شدن، خط وخش افتادن و افت خاصیت مغناطیسی اشاره کرد لازم به ذکر است در صورت بروز هرکدام از این ایرادات باید قطعه در اسرع وقت تعویض گردد.

  • سرویس کردن غلطک مگنت پرینتر چیست و چگونه انجام میشود؟

انجام کارهایی برای افزایش کارایی مگنت را سرویس کردن آن گویند برای انجام این کار میتوانید روشهای زیر را انجام دهید:

میتوانید قطعه را توسط پنبه و الکل تمیز کرده، این کار باعث بالا رفتن کارایی غلطک دولوپر شده همچنین اگر آلودگی سطح آن زیاد بود میتوانید به جای پنبه و الکل از تونر ضعیف استفاده نمایید به طور کلی تمیز کردن مگنت رولر تاثیر خوبی بر عملکرد آن میگذارد.

  • علائم خرابی مگنت رولر چیست؟

پایین بودن کیفیت برگه ی چاپی اولین و مهمترین نشانه ی خرابی مگنت بوده، البته تعمیرکاران علل مختلفی را برای خرابی مگنت رولر معرفی کرده اند برخی از این نشانه ها عبارتند از:

  1. خرابی کارتریج و درام که روی کارکرد مگنت هم تاثیر میگذارد؛
  2. پایین بودن کیفیت تونر؛
  3. جاگذاری نامناسب کارتیج در پرینتر؛
  4. مشاهده ی عواملی مثل سیاه شدگی، خطوط عمودی و افقی روی کاغذ، چاپ کمرنگ برگه، ظهور علائمی مثل ابر و باد؛
  5. وارد شدن ضربه های شدید هنگام جاگذاری کارتریج درون پرینتر؛
  6. از بین رفتن خاصیت مغناطیسی این قطعه؛
این مطلب را از دست ندهید   پرینتر سامسونگ SCX-4655HN

در صورت مشاهده ی هر کدام از مورد بالا سریعا نسبنت به تعویض غلطک مگنت (مگنت رولر) اقدام کنید.

کلام آخر اینکه تعمیر و تعویض مگنت رولر(غلک مگنت یا غلطک دولوپر) کاری بسیار حساس و نیازمند تخصص و دانش کافی بوده، برای انجام اینکارحتما از تکنیسین های متخصص راهنمایی و کمک بگیرید. همراهتان هستیم.

3/5 (1 نقد و بررسی)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × دو =