نمایندگی تعمیرات سامسونگ

نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18

دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق: 77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب: 44153186 شعبه شمال: 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

آشنایی با بلید پرینتر

وایبر پلید یا اصطلاحا بلید قطعه ای مهم در پرینتر به شمار رفته، وظیفه ی تمیز کردن تونر های اضافی از سطح درام را برعهده داشته، در پرینترهای لیزری و دستگاه های کپی نقش مهمی ایفا میکند. بلید از یک قطعه فلزی تشکیل شده که به وسیله روکش پلاستیکی پوشیده شده، از لحاظ الکترواستاتیکی خنثی عمل کرده فقط وظیفه ی تمیز کردن درام پرینتر را برعهده دارد.

تونرهای اضافی جمع آوری شده توسط بلید در مخزنی به نام مخزن ضایعات قرار گرفته که پس از پر شدن حتما باید خالی شود باید بدانید لبه ی پلاستیکی وایبر بلید بسیار حساس بوده، در صورت آسیب دیدگی یا خراش کیفیت خود را از دست داده و باید تعویض گردد همچنین ممکن است در صورت شکستگی یا استفاده ی زیاد کیفیت خود را از دست بدهد پیشنهاد میکنیم هنگام تمیز کردن وایبر بلید از محلول استفاده نکرده، حتما لبه ی پلاستیکی آن را به پودر بچه آغشته نمایید تا هنگام برخورد مستقیم با درام قفل (هنگ) نکند.

  • تفاوت بلید و داکتر بلید

این قطعات هردو از جنس لاستیک و شفاف بوده که مت به قطعه ای فلزی میباشند هردو از قطر بالایی برخوردار بوده، تنها تفاوت آنها در نازک بودن داکتر بلید نسبت به بلید است همچنین قطعه ی داکتر بلید بیشتر در دستگاههایکپی کاربرد داشته عملکرد آن شبیه بلید است.

  • نحوه ی عملکرد داکتر بلید

این قطعه به نوعی همکار بلید محسوب شده، وظیفه ی آن تمیز کردن تونر از سطح مگنت است همانطور که قبلا اشاره شد وظیفه ی مگنت رولر هدایت تونر به درام بوده، داکتر بلید به این امر کمک شایانی میکند باید توجه کنید در صورت وارد شدن ضربه به بلید یا داکتر بلید، خراشیده شده و کیفیت کاغذ چاپی پایین می آید.

این مطلب را از دست ندهید   مقایسه پرینترهای سامسونگ

  • بلید

متخصصان به آن وایپر بلید هم گفته، وظیفه ی اصلی آن تمیز کردن تونر از سطح درام در هر چرخش این قطعه است هرگونه زرد شدگی یا فرسودگی این قطعه باعث کاهش عملکرد کرتریج در نتیجه کیفیت پایین برگه چاپی میشود. جالب است بدانید بلید تیغه ای داشته که حجم تونر را کنترل، به منتقل میکند.

بیشتر بلیدها هنگام خرابی قابلیت تعمیر داشته، اما بعضی تعمیرکاران به دلیل تخصص و دانش کم در زمینه ی تعمیر چاپگر، آن راعوض میکنند نکته ی مهم هنگام تعمیر یا تعویض این قطعه این است که ابتدا حتما از نوع اصل و اورجینال آن استفاده نموده؛ همچنین به دلیل حساس بودن بلید و داکتر بلید هنگام تعویض دقت فراوانی به کار رود در ادامه به نکات مهم پیرامون نگهداری و نصب وایپر بلید پرداخته میشود.

  • نکته ی اول اینکه مخزن تخلیه ی بلید هر چند وقت یکبار باید تخلیه شود؛
  • هنگام تعویض بلید حتما روکش لاستیکی آن را به پودر بچه آغشته کنید؛
  • بری نظافت بلیدو داکتر بلید از محلول های شوینده استفاده نکنید؛
  • توجه کنید زردشدگی از علائم فرسودگی بلید محسوب ،با مشاهده ی این نشانه قطعه در اسرع وقت تعویض گردد در غیر اینصورت تاثیرات منفی روی عملکرد کارتریج و پرینتر خواهد گذاشت؛
  • از تماس جسم تیز با وایپر بلیدخودداری شود؛
  • ترجیحا برای تعویض این قطعه از متخصصین فنی آشنا به تعمیر پرینتر کمک گرفته شود؛

سخن آخر

پرینتر ها دستگاههای کاربردی برای چاپ متون و تصاویر بوده، امروزه به دلیل قابلیتهای فراوان از محبوبیت بالایی میان کاربران برخوردار شده اند. داخل پرینتر مخزنی برای رنگ تعبیه شده که کارتریج نام داشته، نقش مهم و اساسی در عملیات چاپ بر عهده دارد همچنین کارتریج انواع مختلفی داشته، هرکدام برای مصارف جداگانه ای استفاده میشوند .

این مطلب را از دست ندهید   مدیریت سیستم پرینتر سامسونگ

نکته ی قابل ذکر این است که کارتریج قطعات زیادی داشته که هرکدام نقش مهمی در چاپ متون و اشکال دارند وایپر بلید یکی از این قطعات می باشد همچنین این قطعه با همکاری داکتر بلید تونرهای اضافی درام را از سطح آن تمیز کرده سپس به مگنت رولر انتقال میدهند تنها تفوت داکتر بلید با وایپر بلید در طراحی ظریف آن بوده، هنگام تماس با جسم تیز خراش یافته، بایدتعویض گردد.

0/5 (0 نقد و بررسی)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − یازده =